Ev Sinema Sistemleri

1. Ortam aydınlığı
Sadece gece mi kullanılacak?
Kullanılırken ışıklar açık olacak mı?
Gündüz kullanım varsa güneş hangi yönden geliyor?
Ortam aydınlığı seçeceğiniz cihazın ışık gücünü belirler. Eğer karanlıkta kullanacaksanız 700 Ansi Lümen ve üstü her türlü cihazı tercih edebilirsiniz.
Kullanım sırasında oda ışıklarını açacaksanız veya gün ışığında da kullanacaksanız seçmeniz gereken ışık gücü en az 1.500 Ansi Lümen olmalı. Ortam aydınlığına göre daha güçlü projektörler de seçilebilir.
Gündüz kullanımında dikkat edilecek en önemli husus güneş ışığı ile projektör ışığının kesişmemesidir. Bu nedenle perdenin ve cihazın montaj yeri önemlidir.


2. Mesafe
Projektör ile perde arasında ne kadar mesafe olacak?
Hangi boyutlarda görüntü elde etmek istiyorsunuz?
Projektörlerin hangi mesafeden ne kadar görüntü oluşturduklarını bilmek ve kullanım alanına göre hesap yapmak gerekir. Projektörün kaç metre geriye asıldığı, ne kadar +/- zoom yapabildiği ve perde boyutu bu hesaplama sonucunda ortaya çıkacaktır.

3. Projektörün montajı
Projektör tavana mı asılacak?
Projeksiyon cihazınız tavana monte edilerek ya da sehpa üzerinden kullanılabilir. Tavana monte edilmesi durumunda cihazınızla birlikte uygun tavan askı aparatını da almanız, mesafeye uygun video kablosu ve elektrik kablosu kullanmanız gerekir. Aşağıdaki resimlerde tavan ve sehpa kullanımlarının farklarını lütfen inceleyin.

4. Uygun perde seçimi
Yukarıda anlatıldığı gibi kullanılacak perdenin boyutları tespit edildikten sonra uygun olan perdeyi seçmek gerekir. İyi bir projeksiyon perdesi görüntü kalitesini arttıracaktır.
Kullanım amaçlarına göre çok çeşitli perdeler olmasına karşın ev sinemasında elle açılıp kapanan ya da uzaktan kumandalı, motorlu perdeler tercih edilir.
Eğer kullanım alanı uygunsa ters projeksiyon ekranı  en uygun çözüm olacaktır. Ters projeksiyona uygun olmayan ortamlarda görüntü kalitesini arttırmak için kumaş olmayan özel projeksiyon yüzeyi kulanılabilir.

5. Ses düzeni
Projeksiyon cihazlarının büyük bir çoğunluğunda hoparlör bulunmaktadır. Gerekli olan ses ve görüntü böylece tek bir kaynaktan elde edilmiş olur. Eğer cihazınızda hoparlör yoksa veya daha güçlü bir ses düzeni kurmak istiyorsanız evinize uygun hoparlör seçimini yapmak gerekir.

6. Görüntü kaynağı nasıl bağlanır?
Projeksiyon cihazlarına DVD, VCD, Video, Digiturk ve benzeri uydu receiver kaynakları direk olarak bağlanabilir.
Eğer bunların dışında kablo TV kullanacaksanız ayrıca bir TV kutusu almanız gerekir.

7. Gürültü
Projeksiyon cihazları çalışırken ısı oluşur ve cihaz fanlar yardımıyla soğutulur. Sürekli çalışan bu fanların ortaya çıkardığı ses rahatsız edici olmamalıdır. Maksimum ses aşağıdaki kriterlere göre tespit edilir.
– Ortam sessizliği, kullanılan ses düzeni,
– Projektörün seyredenlere yakınlığı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.