Korku Evi Ses Yalıtımı

korku evi ses yalıtımı

Eğlence merkezi sektöründe yeni bir dönem başladı. Korku evi temalı eğlence merkezinin popülerliği son zamanlarda yükselişte. Her türlü bina ve yapılar için zorunlu kılınan ses yalıtımı korku evinde de bir ihtiyaç haline geldi. Korku evinde birçok ses efektleri kullanılacağından binanın veya evin ses yalıtımının son derece özenli bir şekilde yapılması gereklidir.

korku evi ses yalıtımı

Korku evi için ilk başta istenilen ses kalitesini yakalayabilmek amacı ile evin veya binanın yapım etabında bazı yalıtım malzemelerinden faydalanılır. Korku evine giden insanların gerilimi ve korkuyu her an hissetmeleri için yapılacak ses yalıtımında korku evi konseptine uygun malzemeler seçilmelidir ve bu çok zor bir işlemdir, dikkatli ve özenli olmak gereklidir. Ayrıca korku evi mekânında çok sayıda insan olacağı düşünüldüğünde, lazım olan yerlerde yankılar oluşturulduğunda bu yankı seslerinin evdeki diğer odalarla karışmayacak ve sesin mekan içinde kalacak şekilde ayarlanması gerekir. Başta duvarlar olacak şekilde, zeminde ve çatı arasında ortamın akustiğini düzenleyici ve mekândaki yankı, eko ve benzeri ses olaylarını yok edebilecek ses yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır.
korku evi ses yalıtımıAynı zamanda içerideki ses dışarıya, dışarıdaki ses de içeriye taşmamalıdır. Bu nedenle fazla gürültülü seslerin yutumu yalıtım malzemeleri ile sağlanmalıdır ve tüm ses yalıtım ihtiyacı karşılanmalıdır. Çoğu korku evleri kapalı ve karanlıktır burada önemli olan şey ise eğlenceyi en üst seviyede tutacak bir ses yalıtımı olacaktır. Buna ek olarak korku evinde birçok tehlike bulunabilir. Oluşacak yangın tehlikelerinde yanmaz özelliğe sahip yalıtım malzemesi kullanılmalıdır. Yanmaz özellikli ses yalıtım malzemesi yanının önünde set görevi görür ve yangının ilerlemesini yavaşlatır. Hafif ve dayanaklı olarak kaliteli çok fazla seçenek bulunmaktadır bunlar korku evleri için de kullanılabilmektedir.

Üstelik koridordan odalara her alanda korku evi için farklı yalıtım işlemleri ve uygulamaları yapılabilir.  Seslerin, ses efektlerinin, yankıların ve benzeri faktörlerin birbirine karışımı da engellenebilmektedir böylece istenilen verim elde edilir.