SES YALITIMI NEDİR ? NEDEN YAPILMALIDIR ?

Ortak Duvar Ses Yalıtımı

Ses yalıtımı insan sağlığına olumsuz etkileri olan gürültünün zararlarını en aza indirmek için binalarda ve işyerlerinde sesin olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla yapılan yalıtım türüdür. Günümüz dünyasından gürültünün aşırı derecede artması beraberinde ses yalıtımına olan ihtiyacı da artırmıştır.Gürültü gazların katı maddelerin ya da sıvıların titreşim yaratması sonucu oluşan bir enerjidir. Yapılarda ses iletimi hava doğuşumlu ses iletimi ve darbe kaynaklı ses iletimi olmak üzere iki temel üzerine kurulmuştur.

 

neden ses yalıtımı

 

Ses yalıtımı bu iki temelden kaynaklanan ses kirliliğini önlemek amacıyla yapılır. Hava doğuşumlu ses iletimi ses dalgalarının hava içerisindeki titreşimi sonucu oluşan gürültülere denir. Müzik sesleri ve konuşma sesleri buna örnek olarak verilebilir.

Darbe kaynaklı ses iletimi ise bir nesnenin yapı elemanlarından birine çarpması sonucu oluşan gürültüdür. Bu gürültü tipine de örnek olarak eşyaların duvara çarpması, zıplama ve eşyaları sürükleme örnek gösterilebilir. Ses yalıtımı bu iki tür gürültünün de önlenmesini sağlar. Hava doluşumu ve darbe kaynaklı ses yalıtımının yapılması için farklı teknikler kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.